Kartica

Srbija druga u regionu po zagadjenju iz termoelektrana, navodi Bankwatch

Prema podacima Bankwatcha koje prenosi 021, termoelektrane na ugalj u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Kosovu i Severnoj Makedoniji su 2025. ispustile 6,6 puta vise zagadjenja od dozvoljenog limita. Srbija je druga po SO2: 177.756 tona, odnosno 5,1 puta vise od dozvoljenog. Izvestaj navodi i da je prasina u regionu bila 2,9 puta iznad limita i da je TENT B najveci izvor NOx u Srbiji sa 11.247 tona; od januara 2026. mehanizam CBAM povecava troskove izvoza elektricne energije u EU.

Objava

Objavljeno: 24. jun 2026. 08:07

Azurirano: 24. jun 2026. 08:07

Povezano izdanje

Kartica pripada izdanju za 24. jun 2026..

Otvori izdanje
Kontekst

Za ovu karticu jos nije navedena posebna kontekstualna prica.

Referenca

Za ovu karticu jos nije navedena referentna beleska.

Izvori

Pregled po objavama

Izvora u kartici: 1
021
Lokalni medijNezavisan

Pokrivanje: Novi Sad / Gradske usluge, Prevoz, Urbanizam, Ekologija, Gradske inicijative

Srbija druga u regionu po kolicini zagadjenja koje ispustaju termoelektrane

(Srbija druga u regionu po količini zagađenja koje ispuštaju termoelektrane)

021, pozivajuci se na FoNet i Bankwatch, pise da su osam godina posle stupanja standarda Energetske zajednice na snagu termoelektrane na ugalj u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Kosovu i Severnoj Makedoniji 2025. ispustile 6,6 puta vise zagadjenja od dozvoljenog. Bosna i Hercegovina bila je najveci izvor SO2 sa 196.940 tona i prekoracenjem od 12,7 puta, a Srbija druga sa 177.756 tona i prekoracenjem od 5,1 puta. Prasina u regionu bila je 2,9 puta iznad limita, NOx 1,4 puta; najveci izvor NOx je srpski TENT B sa 11.247 tona. Bankwatch navodi i da Morava i Kolubara A rade vise od dve godine posle roka za zatvaranje, da vlade ne kaznjavaju termoelektrane i nemaju jasne azurirane planove uskladjivanja ili zatvaranja, dok puni rezim CBAM od januara 2026. povecava troskove izvoza struje u EU.

Procitaj izvor