Objavljeno: 24. jun 2026. 08:07
Azurirano: 24. jun 2026. 08:07
Kartica
Prema podacima Bankwatcha koje prenosi 021, termoelektrane na ugalj u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Kosovu i Severnoj Makedoniji su 2025. ispustile 6,6 puta vise zagadjenja od dozvoljenog limita. Srbija je druga po SO2: 177.756 tona, odnosno 5,1 puta vise od dozvoljenog. Izvestaj navodi i da je prasina u regionu bila 2,9 puta iznad limita i da je TENT B najveci izvor NOx u Srbiji sa 11.247 tona; od januara 2026. mehanizam CBAM povecava troskove izvoza elektricne energije u EU.
Objavljeno: 24. jun 2026. 08:07
Azurirano: 24. jun 2026. 08:07
Kartica pripada izdanju za 24. jun 2026..
Otvori izdanjeZa ovu karticu jos nije navedena posebna kontekstualna prica.
Za ovu karticu jos nije navedena referentna beleska.
Izvori
Pokrivanje: Novi Sad / Gradske usluge, Prevoz, Urbanizam, Ekologija, Gradske inicijative
(Srbija druga u regionu po količini zagađenja koje ispuštaju termoelektrane)
021, pozivajuci se na FoNet i Bankwatch, pise da su osam godina posle stupanja standarda Energetske zajednice na snagu termoelektrane na ugalj u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Kosovu i Severnoj Makedoniji 2025. ispustile 6,6 puta vise zagadjenja od dozvoljenog. Bosna i Hercegovina bila je najveci izvor SO2 sa 196.940 tona i prekoracenjem od 12,7 puta, a Srbija druga sa 177.756 tona i prekoracenjem od 5,1 puta. Prasina u regionu bila je 2,9 puta iznad limita, NOx 1,4 puta; najveci izvor NOx je srpski TENT B sa 11.247 tona. Bankwatch navodi i da Morava i Kolubara A rade vise od dve godine posle roka za zatvaranje, da vlade ne kaznjavaju termoelektrane i nemaju jasne azurirane planove uskladjivanja ili zatvaranja, dok puni rezim CBAM od januara 2026. povecava troskove izvoza struje u EU.
Procitaj izvor