Objavljeno: 23. jun 2026. 08:06
Azurirano: 23. jun 2026. 08:06
Kartica
021 javlja da je OFAC Ministarstva finansija SAD produžio operativnu licencu NIS-u i licencu MOL-u za pregovore o kupovini ruskog udela do 1. jula; prethodne licence važile su do 16. juna. U istom tekstu ekonomista Džefri Saks za RTS naziva američke sankcije NIS-u nezakonitim i jednostranim, tvrdeći da SAD ne bi trebalo da diktiraju Srbiji uslove saradnje sa Rusijom.
Objavljeno: 23. jun 2026. 08:06
Azurirano: 23. jun 2026. 08:06
Kartica pripada izdanju za 23. jun 2026..
Otvori izdanjeKartica pripada dugoj prici NIS i sankcije
.
Za ovu karticu jos nije navedena referentna beleska.
Izvori
Pokrivanje: Novi Sad / Gradske usluge, Prevoz, Urbanizam, Ekologija, Gradske inicijative
(Džefri Saks: Sankcije NIS-u nezakonite, SAD ne mogu da kažu Srbiji s kim će sarađivati, a s kim ne)
021 prenosi intervju ekonomiste i profesora Kolumbija univerziteta Džefrija Saksa za RTS: on američke sankcije NIS-u zbog većinskog ruskog vlasništva naziva nezakonitim, jednostranim i kontraproduktivnim. Saks kaže da zakonite sankcije zahtevaju saglasnost Saveta bezbednosti UN, a da SAD, po njegovim rečima, koriste ulogu dolara da pritiskaju banke i ekonomske aktivnosti drugih zemalja. Na kraju teksta 021 dodaje ključan operativni podatak: OFAC je produžio MOL-u licencu za pregovore o kupovini ruskog udela u NIS-u do 1. jula i produžio operativnu licencu NIS-u takođe do 1. jula, čime kompanija može da nastavi rad i preradu nafte posle prethodnog roka 16. juna.
Procitaj izvor