Objavljeno: 16. jun 2026. 18:58
Azurirano: 16. jun 2026. 18:58
Kartica
Ministarstvo energetike i MOL su 16. juna potpisali akcionarski ugovor o buducem upravljanju NIS-om: on stupa na snagu samo ako se MOL dogovori sa Gazpromnjeftom o kupovini 56,15 odsto NIS-a i dobije saglasnost OFAC-a. Istog dana Aleksandar Vucic je iz Tbilisija rekao da, prema informacijama koje dobija iz Vasingtona, licenca za rad NIS-a moze biti produzena za jos 15 dana.
Objavljeno: 16. jun 2026. 18:58
Azurirano: 16. jun 2026. 18:58
Kartica pripada izdanju za 16. jun 2026..
Otvori izdanjeKartica pripada dugoj prici NIS i sankcije
.
Za ovu karticu jos nije navedena referentna beleska.

Izvori
(Vlada Srbije i MOL grupa potpisali akcionarski ugovor o upravljanju NIS-om)
N1 prenosi saopstenje Ministarstva energetike: Dubravka Djedovic Handanovic potpisala je sa MOL-om ugovor izmedju akcionara o buducem upravljanju NIS-om, ali on stupa na snagu samo ako se MOL i Gazpromnjeft dogovore o kupoprodaji i transakciju odobri OFAC. MOL nastavlja pregovore o sticanju 56,15 odsto NIS-a; Srbija po tom ugovoru treba da kupi jos pet odsto akcija, a rafinerija u Pancevu treba najmanje narednih 10 godina da radi u kapacitetu uporedivom sa cetiri godine pre americkih sankcija. Ugovor najavljuje i zastitu snabdevanja srpskog trzista, izostanak poremecaja u zavisnim drustvima ukljucujuci Petrohemiju i veci uticaj predstavnika Srbije u Odboru direktora.
Procitaj izvor(Vučić: Imam dojavu iz Vašingtona da će licenca za rad NIS biti produžena za 15 dana)
U drugom tekstu N1 citira Aleksandra Vucica, koji je 16. juna novinarima u Tbilisiju rekao da ocekuje produzenje licence za rad NIS-a za jos 15 dana, iako to u trenutku izjave, prema njegovim recima, jos nije bilo zvanicno potvrdjeno. Vucic je to nazvao svojom procenom na osnovu kontakata iz Vasingtona i dodao da je rok kratak, pa se nada da ce ruska strana prihvatiti sporazum o prodaji udela u NIS-u madjarskom MOL-u.
Procitaj izvor(MOL Grupa: Obezbedićemo dalji razvoj NIS-a i rad rafinerije ako postanemo vlasnici)
Novosti naglasavaju saopstenje MOL-a: ako kompanija postane vecinski vlasnik NIS-a, obezbedice dalji razvoj, sigurno snabdevanje trzista Srbije i nastavak rada Rafinerije nafte Pancevo. List prenosi stav Zsolta Hernadija da sporazum sa Vladom jos ne zavrsava prodaju: potreban je konacan dogovor sa Gazpromnjeftom i saglasnost SAD. U tekstu se dodaje da je OFAC licenca MOL-a za pregovore vazila do 16. juna, a posebna licenca NIS-a omogucavala je do tog datuma operativne aktivnosti, preradu nafte, uvoz sirove nafte, transakcije neophodne za snabdevanje i tehnicko odrzavanje.
Procitaj izvor